לוגו מורנו

M O R E N O


תם גולשים באתר הישן למעבר לאתר החדש לחץ כאן

  דף הבית
  - - - - - - - -
  תוכן עניינים
  - - - - - - - -
  קטלוג מוצרים
  - - - - - - - -
  מבצעים
  - - - - - - - -
  קנייה קבוצתית
  - - - - - - - -
  גלריית תמונות
  - - - - - - - -
  תכונות האבנים
  - - - - - - - -
  פורומים
  - - - - - - - -
  מה חדש
  - - - - - - - -
  מועדון לקוחות
  - - - - - - - -
  דף מטפלים
  - - - - - - - -
  לוח מודעות
  - - - - - - - -
  חיפוש
  - - - - - - - -
  אבנים לאספנים
  - - - - - - - -
  אבנים ומזלות
  - - - - - - - -
  אבני החושן
  - - - - - - - -
  משחקים
  - - - - - - - -
  צור קשר
  - - - - - - - -
 

מורנו פתיחה
אתם גולשים באתר הישן למעבר לאתר החדש לחץ כאן

הומאופתיה

עדי צוקר הומאופתיה קךסית

מה היא הומאופתיה?

ההומאופתיה הקלאסית הינה שיטת טיפול הוליסטית המטפלת במחלות פיזיות ונפשיות על ידי דילולים גבוהים של חומרים טבעיים, על פי העקרונות שנתגלו במאה ה- 18 על ידי רופא בשם סמואל הנמאן.

 

ההומאופתיה אינה נלחמת במחלה, אלא מעוררת את המערכת החיסונית של הגוף לסלק את המחלה בעצמה. ההומאופתיה מסוגלת לטפל בכל מצב שבו הגוף מסוגל לרפא את עצמו, בגלל יכולתה המיוחדת לשחרר את כוח הריפוי הטבעי הטמון בגוף ובנפש. בכל מקרה לא משתמשים בחומר אלא מדללים אותו עד לרמה שאין שום סכנת הרעלה או פגיעה מהחומר עצמו.

 

המלה הומאופתיה מורכבת משתי מלים: הומאוס- שפירושה דומה, ו- פתוס- שפירושה סבל.
ד"ר סמואל הנמאן גילה אותה על ידי התנסות בחומר "כינין" (חומר המופק מעץ הצינקוריה) המעורר סימפטומים של מחלת מלריה- ובעזרת ניסויים גילה שכמו שחומר זה מעורר סימפטומים של מלריה, בצורתו המדוללת ירפא את מחלת המלריה.

 

התרופות ההומאופתיות בטוחות ומעמיקות יותר מן התרופות הקונבנציונליות כיון שאינו מנוסות על בע"ח אלא ישירות על אנשים ברמה בלתי רעילה.

 

התרופות ההומאופתיות מיוצרות מחומרים טבעיים, בעיקר צמחים או מינרלים. תהליך הדילול המיוחד שלהן מביא לכך שהן מחזקות אותנו בצורה אנרגטית, וכך בעצם אין כמעט תופעות לוואי.
ניתן לטפל בכל גיל: ינקות, בגרות וגיל הזהב. ניתן להשתמש בהן בזמן ההיריון ובזמן גיל המעבר. ניתן אף לטפל בחיות.

 

ההומאופתיה טובה לטיפול במחלות אקוטיות ככרוניות, כמעט ללא תופעות לוואי וללא התמכרות.

ההומאופתיה עובדת על פי מספר עקרונות יסוד:

  1. תרופה יחידה- ישנה רק תרופה אחת המתאימה למכלול הסימפטומים של האדם- פיזיים ונפשיים.
  2. מנה מזערית- ככל שמדללים יותר את התרופה, היא הופכת יותר אנרגטית ולכן יותר עוצמתית.
  3. טיפול אינדיווידואלי- הטיפול מתמקד באדם ולא המחלה. ייתכן מצב בו עשרה חולים הסובלים ממיגרנות, יקבל כל אחד מהם טיפול שונה וייחודי לו, על סמך תמונת הסימפטומים המיוחדת לו- מה מחמיר את הכאב ומה מיטיב אותו, רגישות כללית למזג האוויר, חום וקור, והתייחסותו לאנשים סביבו. לכן, אין תרופה כללית למיגרנה.
  4. טיפול במכלול הסימפטומים- ההומאופתיה אינה מתייחסת רק לסימפטומים הפיזיים או רק לנפשיים, אלא לוקחת בחשבון את הכול, כולל היסטוריה משפחתית, קווי אופי בסיסיים וכו'.
  5. עיקרון כיוון הריפוי- בתהליך המחלה סימפטומים עוברים מאיברים חשובים פחות- כגון העור- לאיברים חשובים יותר- כגון איברים פנימיים. התהליך הריפוי מתהפך התהליך והסימפטומים חוזרים להופיע באיברים החשובים פחות, עד שגם מהם הם נעלמים.

במה מטפלת ההומאופתיה?

 

במגוון בעיות כגון: מיגרנות, אסטמה, דלקות אוזניים חוזרות, בעיות פרקים, אלרגיה, כאבי גב, בעיות במערכת העצבים, הפרעות עיכול, מחלות עור, אי שקט וחרדות, הפרעות שינה, בעיות גניקולוגיות, בעיות הורמונאליות, בעיות קשב וריכוז אצל ילדים וכו'. 

 

 מה היא הומאופתיה ומה הקשרה ליהדות?

 

המקור בתורה לחוק זה הוא עניין המים המרים המופיע בספר שמות פרק ט"ו פסוק כ"ה- "ויצעק אל ק' ויורהו ק' עץ וישלך אל המים שם שם לו חוק ומשפט ושם נסהו". חז"ל אמרו, שהיה עץ מר. וציטוט של רבן שמעון בן גמליאל: "בוא וראה כמה מופרשין דרכי הקב"ה מדרכי בשר ודם. בשר ודם במתוק מרפא את המר. אבל הקב"ה מרפא את המר במר. הא כיצד? נותן דבר המחבל בתוך דבר המתחבל כדי לעשות לו נס".

 

הכוונה היא, שרובינו מתקנים מצבים על ידי שימוש בדבר המנוגד- אם אדם היה צריך להמתיק את המים, היה מוסיף להם סוכר, כדי שלא יהיו מרים יותר. אולם הדרך ההומאופתית היא להשתמש באותו כיוון, בדבר דומה. המים הומתקו על ידי עץ מר- מר ומר יצרו מתוק.

 

דוגמאות נוספות לשימוש בחוק דומה מרפא דומה בתורה הן עגל הזהב: משה ריפא את בני ישראל מחטא עגל הזהב על ידי השקייתם בעגל עצמו (שמות פרק ל"ב פסוק כ')- "ויקח את העגל אשר עשו וישרף באש ויטחן עד אשר דק ויזר על פני המים וישק את בני ישראל".

 

ודוגמת נחש הנחושת- (ספר במדבר פרק כ"א פסוק ט')- אנשים רבים מהעם מתו בעקבות נשיכות נחשי השרף שק' שלח בהם. משה יצר נחש שרף מנחושת, וכל מי שננשך והביט בו- נרפא. הנחש הכיש, והנחש ריפא. " ויעש משה נחש נחושת, וישימהו על-הנס; והיה, אם-נשך הנחש את-איש--והביט אל-נחש הנחושת, וחי. "

 

הומאופתיה- עזרה ראשונה ליוצאים למזרח הרחוק-

 

הרבה פעמים  בעת השהייה בחו``ל עלולים לחוש ברע, להידבק במחלות, כשרמת הסיכון וסוגי המחלות שונים ממדינה למדינה.

 

לא משנה לאן נוסעים, תמיד רצוי לארוז בתיק ערכת עזרה ראשונה המכילה חפצים חיוניים להם אתם עלולים להזדקק במהלך הטיול. בנוסף, אם למרות כל כללי הזהירות נפצעתם או חליתם מסיבה זו או אחרת, מספר תרופות הומאופתיות בסיסיות למצבי עזרה ראשונה יכולות להקל מאד על מצבים אלה, והן פועלות מהר ובעדינות, ללא תופעות לוואי. תרופות הומאופתיות אינן תופסות מקום רב בתיק ואינן יקרות (תרופה צריכה לעלות בסביבות ה- 25 ₪ וכשקונים קיט עזרה ראשונה ניתן לקבל הנחה בחלק מבתי המרקחת. את התרופות צריך להזמין בבית מרקחת הומאופתי). מספר תרופות שאני ממליצה בחום לקחת לטיול במזרח הרחוק- כולן נלקחות בצורה אוראלית והגלובלים מתוקים וללא טעם לוואי (באם התרופה אינה עוזרת כדאי להיבדק אצל רופא מקצועי- הרשימה כאן היא בגדר המלצה בלבד):

 

Arnica  - תרופה זו יעילה במצבי חבלה מתאונה וכן במצבי הלם נפשי. טובה לחבלות סגורות (כשיש סימנים כחולים) ולקחת אחרי תאונה.

 

  Ruta- יעילה לנקעים, פגיעה בגידים, ברצועות וברקמות הרכות. יעילה לכאבים ודלקות ממאמץ יתר של השרירים. (כגון כאבי גב).

 

  Staphysagria- לחתכים ישרים ועמוקים. מזרזת גם ריפוי אחרי ניתוח. אם יש טראומה מהחתך או הניתוח- אז Arnica ואח"כ Staphysagria.

 

  Hypericum- לפגיעה עצבית. (כמו אם נפל משהו כבד על האצבע והכאב הולך וחוזר לאורך העצב)

 

  Arsenicum album- להרעלת מזון. כשיש הקאות ושלשולים. בכל מקרה, תמיד כדאי לשתות רק מים רתוכים או מבקבוק אטום וכדאי להימנע מאוכל שעלול להתקלקל מהר כגון דגים.

 

  Ledum- עקיצות, הכשות, נשיכות- כגון מעקרב או דבורה. תרופה זו נחשבת ל"אנטי טטנוס" ההומאופתי-  אולם מומלץ ללכת להיבדק בכל מקרה בבית חולים. עוזרת גם לאחר חשיפה של העור לצמחים רעילים כגון אוג  ארסי. הסימפטום העיקרי הוא גרד.

 

  Apis- עקיצות, הכשות, נשיכות- כשהסימפטום העיקרי הוא חום כאב ואודם מקומי. 
  Silica- להוצאת גופים זרים בעור (כמו קוץ) או מהעין.

 

  Cantharis- לכוויה קלה עם בועות או גרד עם שלפוחיות- כמו ממכת שמש.

 

  Cocculus indica- ל"מחלת נסיעה" עם בחילות או סחרחורות.

 

הומאופתיה הריון ולידה:

 

חוויתה העוצמתית והייחודית ביותר של האישה...הלידה.
כל אישה בהגיעה לגיל מסוים מתחילה להתחבט בנושא. אין אישה שלא מתרגשת או  חוששת לפני הלידה- בה היא פוגשת את עצמיותה הפנימית ביותר. אין מי שלא עוברת "שיחה" עם אימה לפני זה...

 

קיימות שיטות שונות ללדת את תינוקך- בבית או בביה"ח, במים ולעתים עם דולפינים...
אולם לרוב, האישה המודרנית יולדת בבית חולים, שם פעמים רבות מציעים לה תרופות שאמורות לדכא את הכאבים ומטשטשות בדרך כלל אותה ואת תינוקה. מה לעשות, נכתב בתורה- "בעצב תלדי בנים..."

 

ישנה דרך נוספת- ההומאופתיה מאפשרת לאישה לחוות את צירי הלידה במצב נפשי איתן, כשהיא במגע מלא עם עצמה. מדוע עדיפות לדעתי התרופות ההומאופתיות על התרופות הקונבנציונאליות?
בימים אלה מזרזים לידות רבות בעזרת פיטוצין- שזה הורמון סינטטי המשמש לגרימת צירי לידה.
 
 ההתכווצויות שנגרמות בצורה מלאכותית כואבות יותר מההתכווצות הטבעית של הלידה ומקשה את ההתמודדות.  בנוסף,  פעמים רבות יש לחץ מסביב ורמזים להזדרז... מכניסים את האישה לסביבה בלתי טבעית ומלחיצה.
 זה גורם להפרשת אדרנלין מהמוח- והוא עוצר לידה. האישה זקוקה לרוגע, לשחרור- הגוף צריך להיפתח.  לרוב מדכאים  את כאבה של האישה עם תרופות שמעלימות כל תחושה, כגון אפידורל- ולמרות שלקראת הלידה מפסיקים את האפידורל-  הסיכון לקרעים עולה.

 

התרופות הומאופתיות אינן מדכאות את התחושה לחלוטין, אלא מעדנות אותה, ומסוגלות להביא לצירים אפקטיביים והרבה פחות כואבים מפיטוצין. תהליך הלידה טבעי יותר, מהיר יותר, קל יותר, ועדיין האישה ערנית ומודעת למתרחש כל הזמן. הסיכוי ללידה ללא סיבוכים גדול יותר, ובדרך כלל לא נדרש טיפול נוסף. הסיכון ללידת מלקחיים, ניתוח קיסרי או צירים ממושכים- פוחת מאד.

 

כל אשה תקבל תרופה הומאופתית אחרת למצבים דומים, בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית בה לאותו סימפטום יש אותה תרופה- בהומאופתיה מתייחסים לאישה בכללותה- כולל תחושותיה בהריון ובזמן הלידה.
התרופה ההומאופתית הניתנת בזמן אקוטי, כלומר במצב סוער וכואב כמו לידה, עובדת מהר מאד, בניגוד לדעה הרווחת שתרופה הומאופתית היא איטית. היא מסוגלת להשפיע תוך דקה אחת!
אין לאחריהן תופעות לוואי כמו לתרופות הרגילות... מדובר בתרופות עדינות מאד ועם זאת אפקטיביות ביותר.

 

ישנן תרופות הומאופתיות העוזרות להתאושש מהר יותר לאחר הלידה- גם אם לא השתמשנו בהן בזמן הלידה עצמה. יש תרופות העוזרות לבעיות הנקה, גודש ודלקות בפטמות, חוסר חלב, דיכאון לאחר לידה ועוד.

 

ניתן לטפל גם בתינוקות- יש ניסיון רב בטיפול בבקיעת שיניים, נדודי שינה, גזים, דלקות ועוד.
להלן דוגמה למספר תרופות בשימוש בלידה או אחריה (התרופות המובאות כאן למטרת הדגמה בלבד- תמיד רצוי להיוועץ עם הומאופת למתן רמדי מדוייקת):

 

  ארניקה- Arn- עוזרת לרוב היולדות להתאושש לאחר הלידה. אני בד"כ נוהגת לתת אותה בתוספת מתכון למיץ בריאות שעשיר בסידן וויטמינים. השילוב עושה פלאים לגוף.

 

  קמומיל- Cham- כשיש רגישות בלתי רגילה לכאבים וכעס גדול על הכאב. היא צועקת, היסטרית וכועסת.

 

  קרבו-ווג'- Carb-v- כשיש מצוקה עוברית- העובר אינו נושם. נותנים את התרופה לאם והיא עוברת דרכה לתינוק. גם אם נולד, ועדיין במצוקה וכחול- טפטוף של טיפה אחת- הטיפול בא כמסייע לשאר הטיפולים להחייאה.

 

  סטפיזגריה- Staph- מזרזת החלמה מלידה קיסרית.

 

בזמן ההיריון עצמו- אני בד"כ ממליצה גם על תזונה נכונה בשילוב עם הטיפול ההומאופתי- כדי להביא למינימום את סכנת רעלת ההיריון ורמת הסוכר. חשוב להקפיד גם משום שאברי הניקוי של העובר אינם מפותחים עדיין ופסולת עלולה להישאר במי השפיר.

 

אני בד"כ מסבירה שצריך לראות את העובר כאנושי. הכול עובר לתינוק. אם האימא בלחץ בהריון התינוק חש את זה. טיפלתי בעבר בתינוקת שלא הפסיקה לבכות... ללא סיבה ברורה לעין. הסתבר שמשך כל ההיריון האימא כעסה מאד ולא היתה לה הזדמנות לשחרר את הכעס...לכן חשוב לא להלחיץ עצמך דווקא בזמן הריון ומצד שני- לא להגזים ולשבת בחוסר מעש. בהריון לא צריך להפסיק פעילויות אלא למתן אותן.

 

הרבה פעמים סימפטומים של האם בזמן ההיריון מראים דברים על אופי התינוק העומד להיוולד. מקרה בו טיפלתי בתינוקת, בסך הכול בת 3 חודשים היה בגלל שהתינוקת לא הייתה רגועה לרגע, ונראה שלא ידעה מה היא רוצה. היתה צורחת עד שהיתה נעשית אדומה, ומרטה לעצה את השערות תוך כדי. הדבר היחיד שהרגיע אותה היה כשאימה החזיקה אותה על הידיים- וגם זה לא תמיד עזר...  בתשאול על אופי ההיריון, הסתבר לי שאימה של התינוקת לא ישנה טוב והיתה מותשת בגלל קורס מסוים שעברה בזמן ההיריון. היא לא ידעה מה היא רוצה וכל פעם שינתה את דעתה... את הרמדי לתינוקת מצאתי על פי חווית האם בהריון ותחושותיה בו, ובשיחתנו תוך כחודש האם סיפרה על שיפור ניכר במצב הילדה- היא היתה הרבה יותר רגועה, הפסיקה למרוט שיער וישנה יותר.

 

נשים לעתים חוששות ליטול תרופות הומאופתיות שמא יפגמו בהשפעתן של התרופות הקונבנציונאליות. אם אינך שקטה ואת בוחרת להשתמש בתרופות קונבנציונאליות בכל מקרה- התרופה ההומאופתית לא תפריע לתרופה הקונבנציונאלית לעבוד. במקרה הכי גרוע, התרופה הקונבנציונאלית היא זו שתפגום ביעילות התרופה ההומאופתית.
 
לסיכום, חווית ההיריון יכולה להיות מעצימה ומעשירה או קשה. שמירה על תזונה נכונה, פעילות מתונה וטיפול נכון מועילה ומחזקת. 

 

והכי חשוב- הלידה היא דבר נפלא המביא בסופו אדם חדש לעולם, שיהיה לך מזל טוב!!!

 

המאמר נכתב בידי עדי צוקר, הומאופתית קלאסית. 

azuker1@walla.co.il

לתחילת הדף

 

לניהול פורומים ופרסום מאמרים חינם לחץ כאן

מאמרים: .כל הזכויות על המאמרים שמורות © לכותבי המאמרים . מורנו  לא ישא באחריות כלשהי לכל נזק שיגרם כתוצאה משימוש באתר זה , מהתוכן הכלול בו או כל נזק אחר שיגרם במישרין או בעקיפין  

אתם גולשים באתר הישן למעבר לאתר החדש לחץ כאן